Workshop Program

Schedule for Monday, April 18

9:00am–9:10am: Welcome

9:10am–10:30am: Session 1: Security

  • Towards a Secure Execution Environment for Applications in the IoT
    by Sven Akkermans (iMinds-Distrinet, KU Leuven)
  • Nested Kernel: An Operating System Architecture for Intra-Kernel Privilege Separation
    by Nathan Dautenhahn (University of Illinois at Urbana-Champaign)
  • Secure key-value storage using Intel SGX
    by Robert Krahn (Technische Universität Dresden)
  • Trustworthy entangled storage
    by Veronica Estrada Galinanes (University of Neuchatel)

10:30am–11:00am: Break

11:00am–12:20pm: Session 2: Distributed Systems

  • Replication in Rack-scale Systems
    by Roni Häcki (System Group, Department of Computer Science, ETH Zürich)
  • Architectural Support for Bulk Atomic Read Operations in Rack-Scale In-Memory Systems
    by Dmitrii Ustiugov (EPFL)
  • Analysis and Optimization Across Interprocess Communication Boundaries
    by Will Dietz (University of Illinois at Urbana-Champaign)
  • Unleash the Power of Heterogeneity in Distributed Systems
    by Michael Kaufmann (IBM Research & Institute of Telematics at the Karlsruhe Institute of Technology)
  • Integrating strong consistency across multiple stageful services
    by João Loff (INESC-ID Lisboa, Instituto Superior Técnico - Universidade de Lisboa, Portugal)

12:20pm–13:50pm: Lunch Break

13:50pm–15:10pm: Session 3: Question & Answer Panel Session: : Life Before and After the PhD

Panelists: Haibo Chen (Shanghai Jiao Tong University), Evangelia Kalyvianaki (City University London), Mema Roussopoulos (University of Athens), Hakim Weatherspoon (Cornell University) and John Wilkes (Google)

15:10pm–15:40pm: Break

15:40am–17:00pm: Session 4: Cloud and Big Data

  • Learning Consistency in the Cloud
    by Michael Schaarschmidt (University of Cambridge)
  • Automagic Configuration Optimization for Big Data Processing Systems
    by Muhammad Bilal (Université catholique de Louvain)
  • Towards a Novel Concept for High Performance Graph Processing
    by Matthias Hauck (Ruprecht-Karls Universität Heidelberg/SAP SE)
  • Schedulers for Hybrid Data Center Networks
    by Neelakandan Manihatty Bojan (Computer Laboratory, University of Cambridge)
  • Adaptive Distributed Stream Mining
    by Nasreddine Fergani (Queen Mary University of London)